- Dieta dla dzieci
- Dieta dla osób starszych
- Dieta dla sportowców
- Dieta w ciąży
- Dieta wegańska
- Dieta wegetariańska
- Diety bezglutenowe
- Diety dla alergików
- Diety i odchudzanie
- Diety ketogeniczne
- Diety lecznicze
- Diety na anoreksję
- Diety na chorobę nerek
- Diety na chorobę wątroby
- Diety na cukrzycę
- Diety na gorączkę
- Diety na raka
- Diety na różne pory roku
- Diety na wysoki cholesterol
- Diety na złamania
- Diety oczyszczające
- Diety odchudzające
- Diety proteinowe
- Diety pudełkowe i catering dietetyczny
- Diety redukcyjne
- Diety zupowe
- Efekt jo-jo
- Odżywianie
- Psychologia
- Sport
- Suplementy diety
- Szybkie diety
- Zdrowie
Astma dziecięca – domowe sposoby. Zioła na astmę

Kaszel, świszczący suchy oddech, uczucie duszności, niekiedy braku powietrza… to tylko nieliczne objawy przewlekłej choroby zapalnej dróg oddechowych – nazywanej powszechnie astmą oskrzelową. Charakterystyczna sezonowość nawrotów związana ze wzmożonym kontaktem z czynnikami drażniącymi, powoduje nadreaktywność oskrzeli prowadzącą do ujawnienia się objawów chorobowych.
Astma dziecięca
Astma oskrzelowa jest jednym z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń dróg oddechowych wieku dziecięcego. Choroba przejawia się nawracającymi epizodami obturacji drzewa oskrzelowego oraz okresowo występującymi objawami zwiększonej reaktywności oskrzeli w odpowiedzi na czynniki zaostrzające tj. wysiłek fizyczny, ekspozycja na alergeny (m. in. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, naskórek zwierząt), dym tytoniowy, niektóre leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy infekcje wirusowe. Objawy w postaci: suchego kaszlu, świszczącego oddechu oraz nagłych napadów duszności ulegają nasileniu szczególnie w nocy lub nad ranem, bądź też manifestują się po wysiłku fizycznym.
Choć przyczyny astmy nie zostały do końca wyjaśnione, dużą rolę przypisuje się genom (tzw. predyspozycja genetyczna) oraz współistniejącym z nimi czynnikom środowiskowym (palenie papierosów przez matkę w okresie ciąży oraz narażenie na dym tytoniowy w dzieciństwie, zanieczyszczenie powietrza, alergeny powietrznopochodne). Postępowanie terapeutyczne w przewlekłych postaciach astmy opiera się na stosowaniu leków kontrolujących proces zapalny (wziewne i systemowe GKS, leki przeciwleukotrienowe), jak również leków rozszerzających oskrzela (krótko działające β2 –mimetyki).
Jako wsparcie dla farmakoterapii od wieków prym wiodą surowce naturalne, które stosowane zazwyczaj w postaci naparów, odwarów bądź olejków działają łagodząco na podrażnione oskrzela.
Astma – domowe sposoby
Jakkolwiek nie istnieje idealny preparat, lek, który niczym dotknięcie magicznej różdżki spowodowałby całkowite wyzdrowienie, niezaprzeczalnie istotną rolę w terapii astmy odgrywa profilaktyka mająca na celu zapobieganie jej zaostrzeniom. Współczesne leki bowiem zapewniają jedynie kontrolę objawów choroby przy jednoczesnym minimalnym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych [2].
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z astmą w warunkach domowych:
- Chroń swoje dziecko przed ekspozycją na dym tytoniowy, bowiem „każde dziecko chore na astmę zasługuje na dom, samochód, szkołę oraz instytucje sprawujące nad nim opiekę wolne od dymu tytoniowego”[4] .
- Zadbaj o higienę pomieszczeń w swoim gospodarstwie domowym poprzez:
- ograniczenie liczby przedmiotów chłonących kurz;
- przechowywanie odpadów oraz żywności w zamkniętych pojemnikach;
- przechowywanie żywności poza sypialnią.
- Rozważ wykonanie punktowych testów skórnych, celem dopasowania zaleceń terapeutycznych do potrzeb dziecka.
- Wyeliminuj bądź maksymalnie ogranicz narażenie na alergeny, na które uczulone jest Twoje dziecko.
- Rozważ coroczne szczepienia przeciwko grypie.
- Wypróbuj aromaterapię. Naturalne olejki eteryczne z sosny, majeranku czy lawendy wykazują działanie lecznicze w stanach zapalnych oskrzeli, a nawet działają rozkurczowo. WażneNie stosować w przypadku stwierdzonej alergii na którykolwiek ze składników olejku.
- Razem z dzieckiem wolny czas spędzaj z dala od miejskiego zgiełku. Unikalny mikroklimat podkrakowskich, starych kopalni z pewnością korzystnie wpłynie na samopoczucie Twojej pociechy. WażneW przypadku znacznego zanieczyszczenia powietrza tzw. smogu unikajcie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni!
- Zadbaj o kondycję fizyczną Twojego dziecka. Pamiętaj, iż prawidłowo leczona astma nie stanowi wskazania do zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. WażneUmiarkowana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na rozwój płuc i poprawia wydolność oddechową [1].
Zioła na astmę
Ci co ciężki oddech mają, stały kaszel i odksztuszanie, ale nic odkrztusić nie mogą z powodu lepkiego śluzu, który w piersiach siedzi, ci powinni korzeń Petasites mocno bez liści ssać
– Jakobi Tabernaemonti [5].
Na przestrzeni dziejów ziołolecznictwo zyskało rangę terapii wspomagającej leczenie farmakologiczne astmy oskrzelowej, zwłaszcza o lżejszym przebiegu. Od dawna znano i z powodzeniem wykorzystywano łagodzące działanie roślin leczniczych m.in.: babki lancetowatej (liść), mięty pieprzowej (liść), maliny (liść), tymianku (ziele), lipy (kwiatostan), lukrecji (korzeń) oraz lepiężnika różowego (Petasites officinalis). Podstawą do stosowania tego ostatniego było stwierdzenie rozkurczowego, przeciwbólowego, przeciwkaszlowego, a nawet przeciwzapalnego działania Petasites. Ponadto badania wykazały doskonałą jego tolerancję w stosowanych dawkach oraz istotne zmniejszenie nadreaktywności oskrzeli u pacjentów zarówno po jednorazowym, jak i przewlekłym stosowaniu tego roślinnego specyfiku [5]. W związku z powyższym, warto rozważyć włączenie surowców roślinnych również jako element terapii skojarzonej, bowiem takowe oprócz łagodzenia objawów astmy dostarczają także wielu innych związków o właściwościach prozdrowotnych, a zarazem chronią organizm przed infekcjami wirusowymi.
Pomimo, iż astma jest chorobą przewlekłą i zazwyczaj trwa całe życie, jej wczesne rozpoznanie jak również wdrożenie odpowiedniego leczenia istotnie poprawia jakość życia pacjenta, zapobiegając postępowi choroby oraz jej możliwym powikłaniom.
Literatura:
- Balińska – Miśkiewicz W. 2010. Astma oskrzelowa u dzieci – odrębności diagnostyczno – terapeutyczne. Farmacja Polska, 66, 7, 504-513.
- Kuna P. 2006. Praktyczne zasady leczenia astmy. Terapia, 4, 178, 5-12.
- Ryczkowska B. Astma. Naturalna medycyna, www.naturalnamedycyna.pl/porady-lekarskie/astma. Internet, 24.02.2018.
- Wood P., Hill V. 2010. Praktyczne zasady leczenia astmy oskrzelowej. Pediatria po Dyplomie, 14, 5, 29-42.
- Zioło G. 2001. Lepiężnik różowy w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Postępy Fitoterapii, 2-3, 18-23.

Obecnie jednym największych problemów żywieniowych w krajach rozwiniętych jest zbyt duża masa ciała ich mieszkańców. Wynika ona zwykle z nieprawidłowego sposobu żywienia oraz braku aktywności fizycznej tych osób. Nie należy jednak zapominać, że problem odwrotny, czyli niedożywienie, również występuje w tych krajach i wiąże się z szeregiem niebezpiecznych powikłań. Ważne jest więc, aby znać objawy sygnalizujące problem w celu uniknięcia konsekwencji wynikających z przewlekłego niedożywienia. czytaj więcej
Dzieci borykające się z otyłością są bardziej narażone na występowanie astmy i refluksu. Nierzadko lekarze mylą objawy refluksu z astmą co prowadzi do nieprawidłowego leczenia i nadużywania leków. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
